Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Askıda Stetoskop Dayanışması

1 Dakika

19 Haziran tarihinde Kafa Radyo’da Zeki Kayhan’ın sunduğu Matrax programına katılan bir tıp öğrencisi, stetoskop alacak parasının olmadığını söyledikten sonra sosyal medya üzerinde ‘’askıda stetoskop’’ kampanyası başlatıldı.

Olay şöyle gelişti: Medikritik.com’da köşe yazısında bu duruma değinen Semih Dikkatli, programı dinledikten hemen sonra tıp öğrencisine ulaşıp onun bu eksiğini tamamlamak için harekete geçtiğini söyledi. Öğrencinin eksiğini tamamlamak üzere harekete geçtiğinde kendisiyle aynı duyguları yaşayan Muş’lu 2 meslektaşının kendisinden önce öğrenciye ulaşarak stetoskop eksiğini tamamladığını öğrenen Semih Dikkatli, başka tıp öğrencilerinin de aynı eksikliklerden muzdarip olabileceğini düşünerek bir adım daha attı ve Twitter’da #steteskopsuzTıbbiyeliOlmaz hashtagiyle öne çıkan kampanyayı başlattı.

Türkiye’de kriterleri karşılayabilen bir stetoskop üretilmediğini belirten Semih Dikkatli, yerli firmalara çağrıda bulunarak tıp öğrencilerinin daha kolay ulaşabileceği bu gibi malzemelerin üretiminin desteklenmesini önerdi.

Peki Stetoskop Nedir?
Yunanca bir kelime olan stetoskop; stetos (göğüs) ve skopein (bakmak) kelimelerden türemiştir. Tdk’ya göre de doğru yazılışı; ‘’stetoskop’’ olarak belirtilmiştir. Stetoskop, vücut içindeki sesleri dinlemeye yarayan tıbbi bir cihazdır. Üç ana kısımdan meydana gelir: Diyafram, Tüp (elastik boruya benzer) ve kulaklık. Ayrıca bazı stetoskoplarda çan denilen bir kısım da bulunur. Mekanik stetoskoplar hafif, taşınabilir oldukları için kullanımı kolaydır. Elektronik stetoskoplar ise gelişmekte olan bir teknolojidir ve oldukça pahalıdır.

Stetoskop ile en çok dinlenen sesler:
Kalp atışı ve nabız, Mide ve bağırsak sesi Akciğer sesi ve ek olarak kan basıncını dinlemek için kullanılır.

Stetoskop buluşunun tarihi:
Milattan önce 400 yılında Hipokrat, kalpten gelen sesleri, göğüs hafesinde kaynayan sirkeye benzetmiştir. Bundan 2000 yıl sonra William Harvey, bu sesi akan su şırıltısı olarak açıklamıştır. 1816 senesinde Rene Theophile Hyancinthe Laennec, kağıdı rulo yapar ve bir ucunu kulağına diğer ucunu ise hastanın kalbine dayayarak kalp atışını dinlemiştir. Bir süre sonra kağıdın yerini tüp alır ve stetoskop buluşunun başlangıcı bu tarihe dayanmış olur.

Stetoskop neden pahalı?
Yabancı üretimin baskın olması stetoskop fiyatlarının başlıca pahalı olma sebeplerinden biridir. Yerli üretim stetoskop üretimiyle bu açığın çözülmesi dört gözle beklenmektedir.

Stetoskopsuz tıp öğrencisi kalmasın;
Medikritik tarafından başlatılan bu kampanya kısa zamanda oldukça dikkat çekti. Biz de bagisiklik.com olarak; Stetoskop fiyatlarının pahalılığı sebebiyle tıp öğrencilerinin çektiği zorlukları çözmeyi hedefleyen bu kampanyayı destekliyoruz.
Şu an Twitter’da yüzlerce bağışçı sayesinde tıp öğrencilerinin stetoskop ihtiyacı karşılanmaya devam ediyor. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sizler de bağışçı olabilir ve ülkemizin tıp öğrencilerine destek olabilirsiniz. Maddi durumu müsait olmayan tıp fakültesi öğrencilerimiz de yine aşağıdaki link üzerinden gerekli bilgileri paylaşarak kampanyadan yararlanabilir.

Bagisiklik.com olarak dileriz bu kampanya stetoskop ihtiyacı olan tıp fakültesi öğrencilerini mutlu eder:

https://medikritik.com/askida-steteskop-ogrenci-kayit
Twitter #stetoskopsuztıbbiyeliolmaz
Kaynak: https://medikritik.com/kose-yazilari/askida-stetoskop

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.