fbpx

Hidrolize Collagen(Kollajen) Nedir, Faydaları Nelerdir?

2 Dakika

Son zamanlarda internet ortamında oldukça popülerleşen collagen (kolajen ve kollajen olarak da anılmaktadır), yaşantımıza kattığı avantajlarla birlikte daha yakından bir incelemeyi hak ediyor. Yazımızda collagen nedir? faydaları nelerdir? hangi tipi daha faydalıdır ve hangi besinlerden alınabilir? gibi soruların yanıtlarını inceleyeceğiz…

Vücudumuzdaki toplam protein miktarının yaklaşık %30’u kolajenden oluşmaktadır. Vücut hareket sisteminin yapı taşlarını oluşturan collagen , birbiri üzerinde sarılmış olan 3 alfa zincirden meydana gelir. Bu zincir, toplamda 19 farklı tipte tanımlanmış olup, collagen tip 1, tip 2, tip 3 vb. isimleriyle anılmaktadır. Özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan ana proteinlerdendir.

Collagen kelimesi ne anlama gelir?
Kelimeyi köken olarak incelediğimizde, ”tutkal, bir arada tutucu, birleştirici” anlamlarından türediğini görüyoruz. Vücudumuz ve hücrelerimiz için birleştirici, bütünleştirici tuğla olarak anılması da bu yüzdendir…

Collagen nedir, hangi collagen tipleri faydalıdır? – Vücut hareket sistemleri, eklem, tendon ve organları bir arada tutmada görevli olan collagen, aynı zamanda cilt ve kas hücrelerinde bulunan bağ dokusunu güçlendirerek cildinize dayanıklılık, esneklik ve canlılık kazandırır. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren kadınların yoğun ilgisini, bu sebepten ötürü çekmektedir 🙂

Faydalı Collagen Tipleri ve Mutlaka Bilmemiz Gerekenler

Vücudumuzda bulunan tüm collagen türleri glisin, prolin, alanin ve hidroksiprolini içerir. İnsan vücudunda bilinen 16 türü olmasına karşın, vücudumuzun toplam collagen miktarının yaklaşık %85’i tip 1, tip 2, tip 3, tip 10’dan oluşmaktadır. Daha sıklıkla güzellik sektöründe kullanılan tip 1 ve tip 3 collagenle birlikte, yaşlanmaya bağlı bazı eklem sorunlarına da iyi geldiği bilinen tip 2’yi inceliyoruz…

Tip 1 Collagen
Vücudumuzda en çok bulunan collagen türüdür. Organlar, doku ve bağlar, tendonlar ve ciltte bulunmaktadır. Cilde gerginlik ve elastik bir görünüm verdiği için güzellik sektöründe sıklıkla kullanılmaya başlanan bir proteindir. Ayrıca açık yaraların daha hızlı iyileşmesini sağladığı da bilinmektedir.

Tip 2 Collagen
Vücudumuzda eklemlerde bulunan kıkırdakların yaklaşık %60’ı tip 2 collagenden oluşmaktadır. Yaşlanmaya bağlı eklem ağrılarını azalttığı bilinmektedir.

Tip 3 Collagen
Tip 3 collagen kalp ve kan dokusunu oluşturmak için vücudumuzun sıklıkla kullandığı bir proteindir. Ayrıca, tıpkı Tip 1’de olduğu gibi, cilde esneklik kazandırdığı bilinmektedir. Tip 3 collagen kasların, organların ve arterlerin de yapısını destekler, damarlara esneklik verir. Bu özelliği sebebiyle güzellik sektörü dışında da çok önemli kullanım alanları verir.

Sağlıklı ve Güzel Bir Görünüm İçin Collagen(Kollajen) Takviyesi…
Cilt sağlığımız kadar önemsediğimiz saç ve tırnak sağlığımız, kalp ve damar sağlığımız, eklem ve doku sağlığımız da collagen takviyesi ile desteklenebilir. Doğru kollajen takviyesi ile gündelik yaşantınızın kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel olarak da zinde ve iyi hissedersiniz. Takviye edici gıda kategorisinde bulunan collagen ürünleri, ilaç değildir ve mutlaka doktorunuza, eczacınıza danışarak tercih edilmelidir.

Tercih edeceğimiz collagenin hidrolize olup olmadığı oldukça önemli. Hücrelerimizin özümseyebileceği tipte hidrolize collagen içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.