Beslenme Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı kilo kaybının duygusal ve sosyal bileşenleri

Diyetisyen Prof. Dr. Murat Baş – Sağlıklı kilo kaybının duygusal ve sosyal bileşenleri

Besinler sadece açlığı gidermek için değil, aynı zamanda sosyal ilişkilerin bir parçası olarak, rahat hissetmek ve stresten arınmak için önemlidir. Yemek yeme biçimimiz çevremizdeki insanlardan ve onların birçok tabirlerden etkilenir. Sağlıklı bir diyet yapmak için önce nasıl ve ne zaman yemek yediğinizi düşünün. Sadece açken mi yemek yersiniz yoksa TV karşısında atıştırmalık besinler tüketir misiniz? Canınız sıkıldığında ya da üzüldüğünüzde yemek yer misiniz? Kendinizi ödüllendirmek için yemek yer misiniz? Tüm bunları gözden geçirmeli ve uyku saatinize dikkat etmelisiniz çünkü uyku azlığının açlık ve aşırı yeme ile ilişkili olduğu bilinmektedir.

Stres ve anksiyete kilo alımına katkıda bulunur mu?
Stres yüzünden yemek yeme yaygın bir problemdir. Stresinizi yemekle gidermek yerine alternatif başka yollar denemelisiniz.

Akıllı beslenme sağlıklı kilo vermeye yardımcıdır
Yemek yemenin bile ikinci plana atıldığı hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Bununla savaşmak için ne yediğimize dikkat etmeli, her ısırıktan tad almayı ve hem besleyici hem de yerken zevk alabileceğiniz besinleri seçmelisiniz. Bu aynı zamanda kilo vermenizi ve bu kiloyu korumanızı sağlar. Ek olarak, yemek zamanında aklınız başka bir işte olursa sindiriminiz %30-40 daha az etkili olur. Bu da sindirim problemi, gaz ve bağırsak irritasyonu gibi sorunlara yol açar.

İpuçları;

• Ne yediğinize dikkat edin (çevrenizi ve yemeğini iyi analiz edin, yavaş ve her lokmadan tad alarak yemeğinizi yiyin).

• Yemek yerken aklınızı başka bir işe vermeyin (TV seyretmeyin, bilgisayar kullanmayın).

• Yeni şeyler deneyin (örneğin çatal yerine Çinlilerin kullandıkları yemek çubuklarını kullanın ya da baskın olmayan el ile çatalı tutmak gibi).

• Yavaş yiyin (her lokmadan sonra çatal ve bıçağınızı lokmayı yutana kadar elinizden bırakmanız yavaş yemenize yardımcı olacaktır).

• Yiyecekleri iyi çiğneyin (her lokmayı 30 kez çiğnemeyi deneyin).

• Doymadan önce yemek yemeği sonlandırın (sizin tabağınızı bitirmiş olmanız sizin kilo almanızı sağlar, Afrika’daki çocukları doyurmaz).

• Porsiyonlarınızı küçültün (yemek yerken daha küçük kap, tabak vb. kullanın, yemeğiniz bittiğinde sofradan hemen kalkın çünkü ne kadar oturursanız o kadar çok yersiniz).

• Ana ve ara yemek zamanlarınızı ayarlayın (gerçekten aç olduğunuz zamanlarda ve düzenli yemek yiyin).

SAFE SLIMMER Veg Carbo Blocker için yapılan söyleşiden alınmıştır.

kilo verme ipuçları

Yorum