Beslenme Sağlıklı Yaşam

İş Yerinde Diyet

Sağlıklı beslenmek veya kilo kaybı sağlamak için diyet yapmak bazen iş yerlerinde zor olabilir. Kahvaltıda ikram edilen poğaçalara, çay saatinde getirilen kurabiyelere “hayır” demek aslında o kadar da zor değil.

Kapalı ofis ortamı, masa başında geçirilen saatler, hareketsiz kalmak kilo alımına sebep olmaktadır. Fazla kilolarınızdan kurtulmak veya kilonuzu korumak için öncelikle bazı alışkanlıkların değişmesi gerekir.

Küçük alışkanlıkları değiştirerek ofis kalorilerinden kurtulmanın yolları ;

Kahvaltıyı evinizde edin
Evinizde hazırlayacağınız kahvaltılar hem daha sağlıklı hem de daha az kalorilidir. Evde kahvaltı ettiğinizde ikram edilen yiyecekleri reddetmek daha kolay olur. Vakit problemi yaşıyorsanız; eklenti şeker içermeyen müsli, yulaf, meyvelerle hazırlanmış sağlıklı bir smoothie kahvaltı için güzel bir seçenektir.

Çekmeceleri boşaltın.
Çekmecenizde zor günler için sakladığınız çikolatalarınızı boşaltın ve yerlerine taze meyve, kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar koyun.

Yemeklerinizi evden götürün.
Yemekhanenizde veya yemek yediğiniz yerde diyetinize uygun yiyecekler bulmakta zorlanıyorsanız evden getireceğiniz yiyecekleriniz sizin kurtarıcınız olacaktır. Önceki akşam yemeğinizden ayırın ve ertesi gün öğle yemeğinde tüketin.

Masanıza bir şişe su koyun.
Yeterli su tüketmek sağlıklı yaşamın vazgeçilmez ögesidir. Yetişkin bir kişi ihtiyaca göre değişmekle birlikte günde en az 10 bardak su tüketmelidir. Su içme alışkanlığı kazanmak için masanızdan suyunuzu eksik etmeyin.

Eklenti şekeri bırakın.
Çay ve kahve ofiste en çok tüketilen içeceklerdir. Bu içeceklerinize eklenti şekeri bıraktığınızda ciddi oranda kalori tasarrufu sağlarsınız.

Yorum