Sağlık

Gaz problemi ve çözümleri

Ülkemizde en çok yaşanan sindirim sıkıntılarından biri de gaz problemidir. Tüketilen besinlerden, fizik aktivite yetersizliğine, yaşanılan strese kadar birçok durumda görülebilmektedir.

Gaz problemleri kişinin günlük yaşantısına etki edebilmektedir.

Beslenme ile gaz problemlerini aşabilmek için;

Gaz Yapan Besinlere Dikkat

Eğer ciddi boyutlarda gaz problemleri yaşanıyorsa, fasulye, nohut, brokoli, brüksel lahanası, lahana gibi yiyecekleri tüketirken daha dikkatli olunmalıdır. Bu gıdalar rafinoz adı verilen bir şeker içermektedir ve rafinozun sindirimi diğerlerine göre daha zordur. Bağırsaktaki yararlı bakteriler bu besinler üzerine çalışır ve sonuç olarak gaz açığa çıkar.

Tuzu Azaltmak

Fazla sodyum alımı vücutta gaz oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle yoğun tuz içeren hazır salamura gıdalar, fast foodlar dikkat edilmesi gereken yiyeceklerdir.

Kimyon Kullanmak

Kimyon gaz giderici olarak anason, dereotu, rezene gibi etki göstermektedir. Yiyecekleriniz ile tüketeceğiniz kimyon gaz probleminin önüne geçebilir.

Zencefil Tüketmek

Zencefil gaz azaltıcı özelliğinin yanında bağırsak hareketlerinin de hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Çiğ veya çay olarak da tüketilmektedir.

Islatma Suyunu Kullanmak

Kurubaklagillerde ıslatma suyu kullanılmamalıdır. Islatma işlemi gazın suya geçişini sağlamaktadır. Islatma suyu pişirme işlemlerinde kullanılmamalıdır.

Gaz Giderici 5 besin:

– Kimyon : Hint mutfağı başta olmak üzere ülkemizde de özellikle et yemeklerinde kullanılan bir baharat türüdür. Özellikle mide hazımsızlığına ve gaz şikayetlerine çok iyi gelir. Nohut, fasülye, mercimek, karnabahar gibi gaz yapıcı yiyecelere baharat olarak katıldığında gaz şikayetlerini giderir.

– Melisa : Melisa bitkisi özellikle çok yoğun stres altında olan, uyku bozukluğu çeken kişiler tarafınca kullanılmıştır. Gaz giderici özelliği sayensinde çay olarak tercih edilebilir.

– Rezene : Rezene tohumu gaz oluşumunu engeller ve gaz geçişini kolaylaştırır. Geleneksel olarak kolik ve gaz tedavisinde kullanılan rezene, epilepsisi olan kişilere tavsiye edilmez.

– Keçi Boynuzu : A, B, E vitaminleri ile fosfor, kalsiyum ve potasyum minarelleri bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında mide ve barsak sağlığına iyi gelir. Gaz giderici özelliktedir.

– Karanfil : Anti-inflamatuar, antiseptik özelliklerinin yanında gaz giderici özelliği ile bilinmektedir.

Yorum