Beslenme Sağlık

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Yaz aylarıyla birlikte hızlıca kilo kaybı sağlayan diyetler oldukça yaygınlaşmakta. Hızlı kilo kaybı sağlayan şok diyetler, günlük alınması gereken kalorinin çok çok altında olup, insan sağlığına direkt olarak zarar veren uygulamalardır. Hızlı verilen kilolar vücutta yağ kaybı yerine su ve kas kaybedilmesine yol açtığı bilinmektedir. Aynı zamanda vücuda ve organlara geri dönüşlü olmayan zararlar verebilir. Baştan aşağı yanlış olan diyetlerle kalıcı ve sağlıklı zayıflamak imkansızdır.

Düşük kalorili veya tek bir besini, içeceği baz alan diyetlerle zayıflamaya çalışmanın ilk zararı gün içinde halsizlik hissedilmesidir. Baş ağrısı, baş dönmesi olarak başlayıp 2-3 gün içerisinde günlük basit işlerinizi dahi yapamayacak duruma gelebilirsiniz. Bu yetersiz beslenme durumunun devam etmesi halinde ise;

Bağışıklık sisteminin zayıflaması,

İnsülin direnci,

Diş ve kemiklerde zayıflama,

Cildin kuruması ve pullanması,

Kasların zayıflaması,

Beyin fonksiyonlarında bozulma,

Adet düzeninde bozulma,

Yüksel kolestrol,

Düşük tansiyon gibi pek çok sorun ortaya çıkmaktadır.

Vücudun ihtiyaçları tek bir besinle karşılanamayacağı gibi hiçbir besin de mucizevi zayıflatıcı nitelikte değildir. Kilo kaybı için yapılacak öncelikli şey dört besin grubunu da (tahıl grubu, süt grubu, et grubu ve sebe-meyve grubu) tüketilmelidir.

Aynı zamanda düşük kalorili veya şok diyet olarak adlandırılan diyetler metabolizma hızını düşürerek kilo verme hızınızı düşürecektir. Diyet sonrasında daha fazla kilo almanıza sebep olacaktır.

Sağlıklı zayıflama bütün besin gruplarını, vitamin ve minarelleri içermelidir.

Basmakalıp, standart bir diyetle herkesin kilo vermesi imkansızdır. Kişinin alacağı enerji miktarı, işi, spor aktivitesi, yemek yeme düzeni gibi birçok durum göz önünde bulundurularak beslenme programı hazırlanır. Bu tamamen danışanın bilgileri ve istekleri doğrultusunda özel olarak hazırlanmalıdır.

Yasaklarla dolu diyetler uzun süreli uygulanamaz. Diyet tamamlansa dahi diyet bitti diye yasaklanan yiyeceklere yönelim çok daha fazla olur. Yasaklardan ziyade beslenme eğitimiyle danışanın neyi ne kadar ne sıklıkla yiyeceğini, nasıl pişirmesi gerektiğini öğretmek gerekir.

Yorum