Beslenme

Havucun faydaları

İnce bağırsakta A vitaminine dönüşen beta karoten adlı antioksidan içermektedir. Besin değeri açısından çok zengin olan havucun pek çok vücut sistemine faydası olabileceği belirtilmiştir.

100 gram havuç 41 kaloridir ve 9.58 g karbonhidrat, 0.93 g protein, 2.58 g lif içermektedir.

Beslenmedeki Yeri

Zayıflama diyetlerinde içerdiği lif sayesinde tokluk hissini artırmaktadır. Atıştırma olarak tüketilebilir.

Yine lifler sayesinde sindirim sisteminin düzgün çalışmasına ve kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olabilmektedir.

İçerdiği antioksidanların serbest radikaller ile mücadelesi sonucu kan sirkülasyonunu hızlandırarak damar tıkanıklığı önleyebilmekte ve kalp hastalıklarında koruyucu olabilmektedir.

Havucun en çok bilinen faydası göz sağlığına etkileridir. Beta karotenler A vitaminine dönüştüğünde gözlerin nemli kalmasını sağlamakta ve ışığı ayarlama fonksiyonunu korumaktadır.

Cilt sağlığı için havuç tüketimi önemlidir. Güneşin istenmeyen etkilerine karşı koruma sağlayarak antioksidan özelliği sayesinde cildi korur ve temizler.

A, C, E, B vitaminleri ile demir, bakır ve çinko açısından zengin olan havuç bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Faydaları:

Uzmanlar tarafından iyi bir antikanserojen olduğu belirtilmiştir.

İçerdiği beta karotenin, anti-aging (yaşlanma karşıtı) etkileri bilinmektedir.

Cilt, saç ve tırnaklar sağlığında etkileri bilinmektedir.

Kolesterolün düzenlenmesinde, kalp ve damar sağlığında etkili olabileceği belirtilmiştir.

Zengin besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini destekler.

Potasyum minerali bakımından zengindir. Kas kramplarının engellenmesinde etkili olabileceği belirtilmiştir.

Göz sağlığında etkili olabileceği belirtilmiştir.

Sindirim sistemini destekler.

Vücudun toksinlerden arınmasında yardımcı olur. Karaciğer ve safrada oluşan yağın azalmasında etkili olabileceği belirtilmiştir.

Uyarı: Yüksek potasyum değerinden dolayı özellikle böbrek sorunu olanlar tüketirken dikkat etmelidir. Aşırı tüketimi minerallerin emiliminde olumsuz etkiye sebep olabilir. Doğru tüketim için doktorunuza başvurunuz.

Yorum