Beslenme

Domatesin Faydaları

İçerdiği mineral ve bileşenler sayesinde vücut direncine olumlu etkileri tartışılmaz. Domatese rengini veren ‘’likopen’’ adlı bileşen çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücudumuzun domates çorbası ve salça gibi ürünlerde bulunan likopenden, çiğ domatese göre daha fazla yararlandığı belirtilmiştir. Bunun sebebinin pişirme işlemi olduğu düşünülmektedir.

Domatesin faydaları

Prostat kanserine karşı etkili olduğu belirtilmiştir.

Kolesterol seviyesini sağlıklı bir şekilde düzenlediği bilinmektedir.

Kanı temizlediği ve damar tıkanıklıklarının önüne geçtiği belirtilmiştir.

Cildi tazeler.

İçerdiği su ve lif miktarı sebebiyle kabızlık sorununun giderilmesinde yardımcı olabilir.

Sinir sistemine katkı sağladığı bildirilmiştir.

Diş ve kemik sağlığı için önemli bir besin olduğuna dair araştırmalar sürmektedir..

Vitamin A içeriği sayesinde göz sağlığına olumlu etkileri gözlemlenmiştir.

Uyarı

– Beta bloker ilacı kullananlar, mide rahatsızlığı olanlar ve böbrek hastaları tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

domatesin faydaları

3 Yorum

 • Domatesin 70 dereceden fazla pişirilmemesi tavsiye ediliyor,çünkü fazla pişinceilikopenden faydalanamazmışız,bazı bilim insanlarıda pişirmenin likopeni arttrdığını söylüyor..hangisi doğru,şaşırdık…yardımcı olurmusunuz..teşekkürker…

  • Merhaba Hasan Bey,

   “Likopenlerin belirli bir ısıda ve yağ ile birlikte alındıklarında vücut tarafından kullanıldıkları bilinmektedir. Ayrıca yüksek ısıya maruz kalan likopenlerin ise yapılarının bozulduğu araştırmalar sonucunda görülmüştür. Domateslerin hangi sıcaklıkta pişirilmesi gerektiği ile ilgili net bir bilgi olmamasına karşın Zanoni ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada yarımlar halinde 110C’de 4 saat süre kurutulan (ısıya maruz kalan) domateslerde %10 likopen kaybı olduğunu tespit edilmiştir. 80C’de 7 saat süreyle kurutulan domateslerde ise likopen kaybına rastlamamışlardır. Miki ve Akatsu domates suyuna 100C’de 7 dakika ısıl işlem uygulamışlardır. Bu işlem sonunda domates suyunda %1-2 oranında likopen kaybının olduğunu belirtmişlerdir.”

   Kaynak : Demiray E., 2008, Domateslerdeki Kurutma Teknolojisi ve Kurutma İşleminin Domatesteki Bazı Antioksidan Bileşiklere Etkisi, Pamukkale Üniversitesi

   Gecikme için kusurumuza bakmayın, sağlıklı günler dileriz
   Saygılarımızla

Yorum